Depolar Arası Transfer İşlemleri

SAYIMLAR

Deponuzda yer alan fiziki ürünlerin sayılması ve böylelikle stoklarınızda hangi üründen kaç adet olduğunun teyit etmiş oluruz.
Aslında her türlü Giriş-Çıkış İşlemi sistemsel olarak kayıt altına alınmaktadır. Fakat bu durum her zaman gerçeği yansıtmaz. Malın kırılması, bozulması, olası kayıt hataları, hırsızlık, kaybolması ve benzeri gibi birçok sebepten dolayı gerçek depo miktarlarınız ile kayıtlarınız arasında fark oluşabilir.

İhtiyaç duyduğunuz anda Depo sayımı yaparak her daim Stok tutarlığını sağlayabilirsiniz.

SAYIM ÇEŞİTLERİ

Depo Sayımı: Seçilen depo özelinde sayım yapılmak amacıyla kullanılır.
Ürün Sayımı: Seçilen depo ve bu depoda yer alan ürün özelinde sayım yapmak için kullanılır.

!!TEMEL KURAL!!

Sayım işlemi başlatıldığında sistemi tutarlı çalışması amacıyla sayıma konu olan bütün ürünlerin seçili depo özelinde Giriş-Çıkış işlemleri bloklanır. Sayım tamamlanıp onayladıktan sonra kalan işlemlere devam edilebilir.

SAYIM NASIL YAPILIR?

Öncelikli olarak ekrandan Yeni Sayım butonuna basılarak hangi çeşit Sayım yapılması isteniyorsa bu çeşit seçilir.

Akabinde sayım otomatik başlatılır. Sistemde yer alan bilgiler doğrultusunda beklenen ürün ve miktarları oluşur.

Artık bundan sonra işlemimize Cep Telefonu (Android/IOS) veya Android tabanlı el Terminali ile ürünlerin barkod/serilerini okutarak devam ediyor olacağız.

Mobil uygulamamıza kullanıcı adı ve şifresiyle girildikten sonra karşınıza çıkacak olan Sayım butonuna basılarak aktif sayımlar görüntüleyecektir.

Sayım işlemi yapılmasını istediğimiz sayım seçilerek Topla butonu ile toplama işlemine başlanır.

Toplama işlemi El Terminali ve Cep telefonunda (Android/IOS) sadece okutma anlamında farklılık göstermektedir. El terminalinde okutma işlemi laser okutucu ile sağlanırken Cep telefonunda (Android/IOS) kamera ile yapılmaktadır.

Sayım işlemi tamamlandıktan sonra artık Sayımı Bitir butonu ile depo/ürün sayımının fiziksel olarak tamamlandığı bildirilir.

Bu bildirim sonrası yapmamız gereken ise Beklenen miktarlar ile Gerçekleşen Sayım miktarının kontrolünü yapmaktır.

Kontroller sonrası istenen ürüne özgü Tekrar Say seçilerek tekrar sayım yaptırabilir veya Tüm Ürünleri Tekrar Say seçilerek ürünler için yeniden sayım yapması istenebilir. Tekrar sayım sonrası bir önceki sayım miktarı Bir önceki Sayılan Miktar kolonunda bilgi amaçlı tutulmaktadır.

Eğer tüm kontroller sonrası her şey uygunsa Onayla butonuna basılarak Sayım sonucu Stok Hareketlerine yansıtılır.

Menü